


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 135 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1874 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 16 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 8233
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63269
Ext.Price$1.63269
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63269 | $1.63269 |
| 10 | $1.05489 | $10.54890 |
| 25 | $0.93018 | $23.25450 |
| 50 | $0.82021 | $41.01050 |
| 100 | $0.72324 | $72.32400 |
| 300 | $0.64843 | $194.52900 |
| 500 | $0.58136 | $290.68000 |
| 1000 | $0.58128 | $581.28000 |
